شیوا روشنی

عضویت در خبرنامه

نوشته‌های پیشین

پدیده‌ای به نام “تجربه نزدیک به مرگ NDE”

دقیق یادم نیست چند سال پیش بود که یک کتاب الکترونیکی به دستم رسید. بهتر است بگویم یک جزوه. مطالب این جزوه در مورد پدیده‌ای به نام NDE بود. پدیده “تجربه نزدیک به مرگ” که (Near Death Experience) نامیده می‌شود و گاهی به آن “مرگ تقریبی” یا “مرگ موقت” هم گفته می‌شود. چند گزارش از افرادی که این تجربه را داشتند در این فایل جمع‌آوری شده بود. چند سالی میشد در زمینه جهان بعد از مرگ کتابهایی می‌خواندم. با اینکه زیاد میانه خوبی با خواندن کتاب الکترونیکی نداشتم ولی نشستم و کتاب را خواندم.

در مقدمه‌اش آمده بود در سالهای اخیر تحقیقات زیادی در مورد گزارش‌های داده شده از افرادی که به دلایل مختلف به طور موقت علائم حیاتی خود را از دست داده‌اند و بعد دوباره به زندگی برگشته‌اند انجام شده است. این افراد از تجربه خودشان و دنیایی که دیده‌اند حرف زده‌اند. نکته جالب در مورد این گزارش‌ها شباهت‌های زیادی است که با هم دارند. گردآورنده این مجموعه معتقد بود که منابع انگلیسی متعددی در این زمینه وجود دارد ولی در ایران منابع چندانی نیست. او این کار را انجام داده بود به این امید که دریچه‌ای تازه به روی ما خوانندگان و علاقمندان باز کند.

او در این گزارش‌ها نام کتاب‌هایی که از آنها مطلبی را استخراج کرده آورده است. تعدادی از آنها در ایران ترجمه شده است و من آنها را هم خوانده‌ام. اما به دلیل اینکه با خواندن این مجموعه به سمت خواندن آنها هدایت شدم با خودم گفتم بهتر است من هم اگر می‌خواهم این موضوع را برای مطالعه به کسی پیشنهاد کنم اول این گزارش‌ها را معرفی کنم. این فایل به همت حزین خوش‌نظر گردآوری شده است که در وبلاگ خودش هم این فایل وجود دارد. چند سطری در مورد این فایل می‌نویسم تا من هم شما را وسوسه کنم که آنرا را بخوانید. چه بسا علاقمند شدید و کتاب‌هایی که در آن نام برده شده را هم تهیه کردید و خواندید.

دکتر ریموند مودی در کتابش حیات بعد از زندگی موارد مشترک مشاهدات و تجربیات افراد مختلف در این گزارش‌ها را نوشته است:

  •  توانایی مشاهده بدن خود از خارج
  • احساس بسیار عمیق رضایت خاطر و عشقی نامشروط.
  • دیدن یک تونل یا کانال تاریک و عبور بسیار سریع از آن.
  • مشاهده نور یا موجودات نورانی.
  • ارتباط با نور از طریق فکر و تله پاتی و بدون نیاز به کلام.
  • بازدید و مرور سریع زندگی فرد از لحظه تولد تا مرگ.
  • مشاهده دنیایی دیگر با زیبایی غیر قابل توصیف.

بسیاری از این افراد بعد از بهبود تجربه خود را نوشته و کتاب کرده‌اند. می‌شود گفت تمامی آنها بعد از این تجربه مسیر زندگی‌شان تغییر کرده و نگاهی متفاوت به جهان هستی پیدا کرده‌اند.

چند جمله از کسانی که این تجربه را داشته‌اند از کتاب انتخاب کرده‌ام:

مرگ خواب ابدی نیست ، بلکه بیداری ابدی است.

با دیگران آن گونه رفتار کنیم که می‌خواهیم با ما رفتار شود. 

جهان هستی همه چیز است و همه چیز یک چیز است.

انسان‌ها موجودات معنوی پرقدرتی هستند که هدف به زمین آمدن آنها خلق کردن خوبی است.

خدا درون همه هست، همیشه و برای ابد.

من در خانه هستم، بالاخره به وطنم بازگشتم.

همه ما از نور آمده‌ایم و به نور باز خواهیم گشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *