مراقبه | ناماسته Namasté

اگر کلاس یوگا رفته باشید این کلمه را شنیده‌اید، یا ممکن است در فیلم‌های هندی دیده و شنیده باشید: ناماسته یا نمسته Namasté (nah-mah-stay). این کلمه در موقعیت‌های متفاوتی در هند استفاده می‌شود: هنگام رد شدن از خیابان، سلام کردن اعضای خانواده به یکدیگر، تصدیق بزرگترها توسط کودکان، ملاقات‌کردن افراد برای اولین بار. یوگی‌های غربی هم عادت دارند کلاس‌های یوگای خود را با تعظیم نامسته تعطیل کنند؛ این راهی است که معلم و دانش‌آموزان می‌توانند از یکدیگر برای وقتی که با هم داشتند سپاسگزار باشند. این معمول است که معلم ابتدا آن را می‌گوید و دانش‌آموزان آن را دوباره تکرار می‌کنند.

 

تعریف ناماسته:

ناما namah یا ناماس namas به معنی تعظیم، te به معنای تو. “من در برابر تو تعظیم می‌کنم”. عده‌ای بر این معتقد هستند که اگر بخواهند سنت‌ معنوی یوگا را در یک کلمه خلاصه کنند آن کلمه ناماسته است. ناماسته یک کلمه سانسکریت است و سانسکریت یک زبان جادویی است؛ بخاطر اینکه کلمات آن مفاهیمی را نشان می‌دهند که معادل انگلیسی ندارند. این کلمه هم معادل انگلیسی ندارد؛ اما تلاش شده است که این کلمه را معنی شود و من تعدادی از این معانی را اینجا می‌نویسم:

 

ترجمه‌های دیگر ناماسته:

__نور الهی در من در برابر نور الهی درون شما تعظیم می‌کند.

__من به  وجود شما که کل جهان در آن است احترام می‌گذارم.

__من در جایی از وجود شما که عشق، نور و شادی است تعظیم می‌کنم.

__ من و شما در برابر ذات واقعی خود تعظیم می‌کنیم، ما یکی هستیم.

__روح من روح تو را می‌شناسد.

__ما همان هستیم، یکی هستیم.

__من به جایی از وجود شما که در من است احترام می‌گذارم.

__نور در وجود من نور شما را می‌بیند و به آن احترام می‌گذارد.

__من وجود شما را گرامی می‌دارم چرا که که من و تو یکسان هستیم.

__نور شما و نور من نور یکسان هستند، بنابراین شما و من یکسان هستیم.

__ما مثل هم هستیم، ما یکی هستیم.

 

چطور ناماسته انجام بدهیم؟

کف دست‌ها و هر ده انگشت یکدیگر را لمس می‌کنند‌، در حالی که انگشتان شست در مقابل فضای قلب یا ابرو قرار دارند؛ چشم‌هایمان را می‌بندیم و با سر تعظیم می‌کنیم. ما دست‌هایمان را روی چاکرای قلب می‌آوریم تا جریان عشق الهی را افزایش بدهیم. تعظیم سر و بستن چشم‌ها هم به ذهن ما کمک می‌کند که تسلیم الوهیت قلبمان شویم. می‌توانیم ناماسته را هم به تنهایی به عنوان یک تکنیک مدیتیشن برای ورود به چاکرای قلب انجام بدهیم. ناماسته باعث می‌شود که دو فرد مقابل هم از لحاظ انرژی در بی‌زمانی و رها از قیدوبندهای مربوط به ایگو به بهم نزدیک شوند. اگر با احساسی عمیق در قلب و با ذهنی تسلیم انجام شود، اتحاد و نزدیکی عمیقی بین دو نفر ایجاد می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *